Na tej stronie są używane cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji o celu używania i możliwej zmianie ustawień cookies znajdziesz tutaj.
A | A | A
Artykuły

Poszukiwani pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach

Ponad 30 procent pracodawców skarży się na dotkliwy brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Problem niedoboru talentów dotyczy nie tylko Polski. Na świecie ma go 36 proc. pracodawców. U nas trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje 33 proc. przedsiębiorców. W tę lukę znakomicie wpisuje się projekt „Akademia Handlowa 50+ - innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+”.

 

Najtrudniej jest pozyskać wykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz inżynierów – wynika z opublikowanego raportu ManpowerGroup. Brakuje ludzi o kwalifikacjach technicznych, informatyków i operatorów produkcji. Rośnie też zapotrzebowanie na menedżerów do spraw sprzedaży i przedstawicieli handlowych.

 

Głównym powodem braku odnajdywania odpowiednich pracowników jest przede wszystkim brak umiejętności technicznych, ale też brak tak zwanych kompetencji miękkich, takich jak umiejętności komunikacyjne oraz zbyt wysokie oczekiwania finansowe.

W ramach projektu „Akademia Handlowa 50+” opracowano i przetestowano innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+ z województwa pomorskiego w zawodach sprzedawca i przedstawiciel handlowy. Projekt jest odpowiedzią na problemy niskiej adaptacyjności i mobilności tych osób na rynku pracy.

 

Zawody te zostały wybrane nieprzypadkowo, bowiem najwięcej ofert pracy – aż jedna czwarta wśród wszystkich pojawiających się na rynku, dotyczy stanowisk sprzedażowych. Ponadto bardzo często w zawodach handlowych pracują osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego, ale potrzebne kompetencje opanowały w różnym stopniu poprzez doświadczenie w pracy, samokształcenie oraz udział w szkoleniach.

Zawarte w raporcie ManpowerGroup badania pracodawców wskazują, że firmy obserwują u kandydatów do pracy deficyt takich kompetencji, jak: kontakt z klientem (34 proc. respondentów), umiejętność rozwiązywania problemów (32 proc.), kompetencje interpersonalne (24 proc.), czy umiejętność pracy w grupie (22 proc.).

 

Ponad połowa badanych przedsiębiorców zarówno na świecie (54 proc.) jak i w Polsce (55 proc.) uważa, że niedobór talentów ma średni lub duży wpływ na ich relacje z klientami i konkurencyjność. Najczęściej deklarowanym skutkiem niedoboru talentów jest ograniczona zdolność świadczenia usług, a na kolejnej pozycji jest ograniczona konkurencyjność i produktywność. Sytuacja wpływa także na zwiększoną rotację i obniżenie zaangażowania i kreatywności pracowników.

 

Projekt „Akademia Handlowa 50+ - innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+” ma służyć osobom powyżej 50 roku życia, chcącym potwierdzić swoje kompetencje w dwóch zawodach: sprzedawca i przedstawiciel handlowy. Jednakże opracowany w projekcie model walidacji i uzupełniania kompetencji stanowi praktycznie nową usługę, która w formie zapisu procedur jest oddzielnym, samoistnym i replikowanym procesem możliwym do wielokrotnego zastosowania dla różnych grup wiekowych, a po wypracowaniu metodologii pod konkretną branżę, także dla innych zawodów. Model cechuje niski stopień skomplikowania oraz łatwość zastosowania.

Dzięki wypracowanemu rozwiązaniu uczestnicy projektu mogą nie tylko podnieść poziom swoich kwalifikacji, ale też uzyskać certyfikat potwierdzający rzeczywiście posiadanie kompetencje zawodowe.

 

Opracował: Dariusz Wasielewski, Specjalista ds. upowszechniania ze strony RG NSZZ "Solidarność"© 1990 - 2012 Fundacja Gospodarcza